Committees & StOffs

SECURITY COUNCIL 1 

President: Han Tseng (HCAS)

Deputy president: Jeffrey Huang (PAS)

SECURITY COUNCIL 2

President: Eric Gulotty, Jr (AAIA)

Deputy President: Esther Duann (PAS)

GENERAL ASSEMBLY FIRST COMMITTEE: Disarmament and International Security

Head Chair: Jewel Wang Chen (IIS)

Co-Chair: Sabrina Gulotty(AAIA)

GENERAL ASSEMBLY SECOND COMMITTEE:

Economic and Financial

Head Chair: Meera Samani (TAS)

Co-Chair: Lin, Yu-Ta (KMSH)

GENERAL ASSEMBLY THIRD COMMITTEE:

Social, Humanitarian and Cultural (Middle School)

Head Chair: Claire Chung (KAS)

Co-Chair: Sheena Chiang (IBSH)

GENERAL ASSEMBLY FOURTH COMMITTEE:

Special Politics and Decolonization

Chair: William Yeh (KAS)

Co-Chair: Eason Lin (CCHS)

GENERAL ASSEMBLY SIXTH COMMITTEE: Legal

Chair: Sophia Zuo (IBSH)

Co-Chair: Waverley Ko (TCGS)

HUMAN RIGHTS COUNCIL

President: Anngu Chang (PAS)

Deputy President: Vanessa Fan (KAS)

United Nations Office on Drugs and Crime

President: Rachel Lee (DIS)

Deputy President: Curtis Ko (IBST)

WORLD HEALTH ORGANIZATION 1

President: Jasper Chang (DIS)

Deputy President: Weiyu Lin (IBST)

WORLD HEALTH ORGANIZATION 2 (Middle School)

President: Victoria Lee (PAS)

Deputy President: Ting Tsai (HCAS)

ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL 1

Head Chair: Kai Yuan Mor (TAS)

Deputy President: Heather Park (TAS)

ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL 2 (Middle School)

President: Darren Tsang (TAS)

Deputy President: Paul Lee (IIS)

United Nation Development Programme (Middle School)

President: Nian Nian Wang (IIS)

Deputy President: Justin Huang (IIS)

UN Women x UN4MUN

President: Brian Lain (TAS)

Deputy President: Amanda Ding (TAS)

Advisory Panel

President: Kitty Tseng (HCAS)

Deputy President: Solomon Lin (IIS)

United Nation Environmental Programme

President: Silvia Fang (TES)

Deputy President: Yuan-Yuan Chen (MGHS)

UN Commission on Science & Technology for development

President: Nicole Wu (AAIA)

Deputy President: Tiffany Li (IBST)

World Food Programme

President: Vivian Chiu (IBST)

Deputy President: Mindy Tsai (KAS)

INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE

President: James Lee (IBSH)

Deputy President: Annina (IBSH)

Registrar: Varun (IBSH)

SOUTHERN TAIWAN MODEL UNITED NATIONS

I-Shou International School

© 2020 STMUN Press Team

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now